To nye arter nakensnegler
Marinbiologer har beskrevet to nye naken­snegler i slekten Dendronotus. Begge de nye artene er funnet ytterst i Trondheimsfjorden – men kanskje finnes de også andre steder.
To nye arter nakensnegler
De nye artene er både vakre og fascinerende. Foto: Korshunova et al (CC BY-SA 4.0)
NAKENSNEGLER

To nye arter nakensnegler
Marinbiologer har beskrevet to nye naken­snegler i slekten Dendronotus. Begge de nye artene er funnet ytterst i Trondheimsfjorden – men kanskje finnes de også andre steder.
  4. april 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Vi beskriver to nye arter Dendronotus som nye for vitenskapen. Igjen er det fruktbart sam­arbeid med UV-fotografer som bringer verdifull kunnskap, skriver Torkild Bakken på bloggen Nakensnegler i norske farvann.

De to nye artene heter Dendronotus arcticus gartensis og Dendronotus keatleyae. Den første er bare funnet på Ørlandet, mens den andre også er funnet i Nord-Irland.

Dendronotus

Til venstre D. keatleyae og D. frondosus, til høyre D. arcticus gartensis og D. yrjargul. Under D. arcticus arcticus. Foto: Korshunova et al (CC BY-SA 4.0)


Dendronotus a. gartensis er beskrevet som en underart, fordi den ikke skiller seg fra arten Dendronotus arcticus på DNA-prøvene.

Denne finnes imidlertid bare i Laptev-havet øst i Russland. Utseendemessig er det tydelig forskjell på de to artene, og den geografiske avstanden er stor.

LES OGSÅ
Nå er alle nakensneglene på nett


Den nye underarten har fått navn etter øya Garten i Ørland kommune, og likner mye på Dendronotus yrjargul som ble beskrevet fra samme område i 2020.

Dendronotus keatleyae har fått navn etter Libby Keatley, som fant arten i Nord-Irland og gjorde forskerne oppmerksomme på den.

☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:


Torkild Bakken har laget en enkel og god beskrivelse av artene på bloggen, som kan brukes for å skille de nye artene fra hverandre og fra andre liknende Dendronotus-arter.

For de interesserte kan det også være nyttig å lese blogginnlegget «Dendronotus frondosus – trillingen som ingen klarer å artsbestemme».

Annonse:


Så langt er de to nye artene bare funnet i Trondheimsfjorden – men kanskje de også finnes andre steder i landet? Det vil forskerne gjerne vite.

– Vi oppfordrer undervannsfotografer til å lete i arkivet og registrere eventuelle funn på Artsobservasjoner.no, sier Torkild Bakken.







Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Bli yrkesdykker – søknadsfrist i dag

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Snart er det søknadsfrist for kurset som startar til hausten.

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli minedykker – søknadsfrist i dag!

    Minedykkerkommandoen er en avdeling bestående av spesialtrente dykkere som er utdannet til å uskadeliggjøre alle typer eksplosiver, og de har en av Norges tøffeste jobber.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS