Invasjon av kråkeboller
Fridykker og undervannsjeger Alexandar Gyulev har sendt oss en video som viser enorme mengder langpiggete kråkeboller i Tresfjord i Møre og Romsdal.
Invasjon av kråkeboller
Foto: Alexandar Gyulev (skjermdump)
MARINBIOLOGI

Invasjon av kråkeboller
Fridykker og undervannsjeger Alexandar Gyulev har sendt oss en video som viser enorme mengder langpiggete kråkeboller i Tresfjord i Møre og Romsdal.
  15. september 2024
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Tresfjord er en koselig fjord som er en av favorittene mine for undervannsjakt, men nå er jeg helt sjokkert, skriver han i en e-post til Dykking.

Han forteller at det for to år siden startet en invasjon av små kråkeboller. Da han dykket i fjorden nylig var et enormt område av bunnen fullstendig dekket:



Video: Alexandar Gyulev


Den langpiggete kråkebollen (Gracilechinus acutus) eller langpiggsjøpiggsvin er en slektning av den røde kråkebollen, og kjennes på de lange piggene.

Den blir opptil 16 cm i diameter, og de siste 10 årene har den opptrådt i enorme mengder på spesifikke lokasjoner langs kysten av Vestlandet.

LES OGSÅ
Kan vi ha både kråkeboller og tareskog?


De siste årene har milliarder av kråkeboller dukket opp langs Norskekysten. De beiter ned tareskogen og etterlater seg en marin ørken.

En av årsakene er ifølge Havforskningsinstituttet blant annet overfiske av torsk og steinbit, som er kråkebollenes naturlige rovdyr.

Knuser kråkeboller for miljøet


Alexandar Gyulev spør i e-posten om det er noe man kan gjøre når det oppstår en kråkebolleinvasjon av disse dimensjonene.

Organisasjonen Tarevoktere, som holder til i Tromsø, plukker og knuser kråkeboller for å hindre at de spiser opp tareskogen.

Annonse:


I en kronikk skrevet av fire forskere som ble publisert i Aftenposten og på hi.no forteller de at brent kalk kan være effektivt for å fjerne kråkeboller.

Man skal imidlertid være forsiktig med å gjøre dette på egen hånd, da brent kalk er etsende. Vi anbefaler å ta kontakt med Havforskningsinstituttet for ytterligere veiledning.



Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Dyreliv i havet – et must for dykkere

    Den 7. utgaven av boka «Dyreliv i havet» er en skattkiste for dykkere med interesse for marinbiologi. Den finnes både i trykt utgave og som eBok, og det er bare én ting å gjøre: Løp og kjøp!
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS