Dykkeforbundet søker dommerspirer
Norges Dykkeforbund har i dag 30 klubbdommere i undervannsrugby, men under halvparten er aktive. Nå inviterer forbundet til gratis dommerkurs for å få opp antallet.

Foto: Einar Wiik/Norges Dykkeforbund
Dykkeforbundet søker dommerspirer
Norges Dykkeforbund har i dag 30 klubbdommere i undervannsrugby, men under halvparten er aktive. Nå inviterer forbundet til gratis dommerkurs for å få opp antallet.
25. november 2021
Det lave antallet dommere resulterer i stor belastning på de få som er aktive, og behovet for flere er stort. Forbundet har derfor satt opp tre dommerkurs.

LES OGSÅ
To nye ansatte i dykkeforbundet
– Vi oppfordrer alle klubber til å plukke ut kandidater som kan delta på kurs, og dermed være en viktig ressurs under mesterskap, skriver NDF.
Kursene vil finne sted i februar og mars 2022
- Østlandet (sannsynligvis Oslo): Kursholder er Øyvind Tåsaasen
- Nordvestlandet (sannsynligvis Ålesund): Kursholder er Marius Skåre
- Sør-Vestlandet (sannsynligvis Bergen): Kursholder er Bjarte Lyssand
Kurset er gratis, men deltakerne eller klubben må dekke reiseutgiftene selv. NDF vil likevel dekke noen av utgiftene for deltakere som kommer langveis fra, siden det ikke holdes kurs i Nord-Norge.

Norge tok gull og sølv i Nordisk Mesterskap
Deltakelse på dommerkurset forutsetter erfaring fra undervannsrugby, med god spill- og regelforståelse.
Kurset er lagt opp med et obligatorisk selvstudium i forkant, og det anbefales å sette seg godt inn i den teoretiske delen før man tar den avsluttende prøven.
E-læringskurset er tilgjengelig allerede nå, og du finner detaljene her.
Når man har gjennomført og bestått kurset på nett følger et seks timers kurs (fysisk oppmøte på et av stedene nevnt ovenfor) der man går gjennom regelverket.
Etter kurset må kandidatene dømme seks kamper i Norgesserien eller NM for junior. Når dette er bestått blir man godkjent klubbdommer.
– Påmelding til kursene kommer etter nyttår, men klubbene bør begynne å tenke på mulige kandidater nå, oppfordrer dykkeforbundet.
LES MER
NDF søker dommerspirer
NDF søker dommerspirer