Nå kan du jakte rødspette her
Rødspetta er fredet i Borgenfjorden innerst i Trondheimsfjorden fra 1. februar til 30. juni. Nå har du lov til å jakte på den – men pass på at du overholder minstemålet.
Nå kan du jakte rødspette her
Foto: Christian Skauge
UV-JAKT

Nå kan du jakte rødspette her
Rødspetta er fredet i Borgenfjorden innerst i Trondheimsfjorden fra 1. februar til 30. juni. Nå har du lov til å jakte på den – men pass på at du overholder minstemålet.
  1. juli 2026
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Det er naturligvis en grunn til at rødspetta blir fredet i et område, og dermed kan de være lurt å ikke jakte mest mulig i de periodene fangst er tillatt.

Det er viktig å huske på at det er forbudt å fange rødspette som er mindre enn 27 cm. Lurer du på minstemål for andre arter finner du en oversikt her.



Innenfor den stiplede linjen skal rødspetta være i fred på våren og forsommeren. Kart: Kystverket


På latin heter rødspetta Pleuronectes platessa. Den blir normalt ca. 50 cm lang og veier rundt 1 kilo, men sportsfiskerekorden er på hele 69 cm og 5,2 kilo.

Ifølge Norsk Rekordliste for UV-jakt er rekorden for undervannsjakt enda mer imponerende – Michael Byø tok et eksemplar på 5,62 kilo i Saltstraumen i 2019.

Annonse:


– Rødspetta vandrer hvert år mellom gyteområder i den sentrale og sørlige del av Nordsjøen og beiteområder noe lenger nord, skriver Havforskningsinstituttet.

I Borgenfjorden er det en egen lokal stamme av rødspette, som kalles gullflyndre. Den har vært kjent i uminnelige tider, og gyter lokalt i fjorden. Inderøy kommune har fire gullflyndrer i kommunevåpenet.

Her er rødspetta fredet


Rødspetta er en svært god matfisk, og den er ettertraktet og viktig økonomisk. Det forgår et stort fiske i Nordsjøen, mens det langs våre kyster er lite yrkesfiske.

Rødspetta lever på sandbunn ned til ca. 250 m dyp helt nord til Barentshavet. Dykkere kommer ofte over den på grunne sandsletter, der de livnærer seg på børstemark, skjell, maneter, krepsdyr, pigghuder og småfisk.