Vil hindre spredning av fremmedarter
Illustrasjonsfoto: US Navy (public domain)
Vil hindre spredning av fremmedarter
Torsdag 19. juni 2025
Vil hindre spredning av fremmedarter
Illustrasjonsfoto: US Navy (public domain)
Havnespy og stillehavsøsters truer miljøet i havet. Nye krav til vasking av skip skal hindre at fremmede arter etablerer seg i norske farvann.
 
Norge har fått gjennomslag i FN for nye regler som skal hindre spredning av fremmede arter i havet.

– Nå tar vi grep også her hjemme, og sender forslag til nasjonale krav ut på høring, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen i en pressemelding.

Vasking av skipsskrog kan ikke bare hindre fremmede arter i å spre seg: Rene skrog gjør at skip bruker mindre drivstoff, og tiltakene kan redusere utslippene fra skipsfart med rundt 10 prosent.

Annonse:
 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Dykk Thistlegorm og 11 andre vrak

    Dykkebazaar og Aggressor Fleet byr på en fantastisk liveaboard hvor man får dykke alle de beste vrakene i Rødehavet – og de har gode betingelser for dykkeklubber og grupper.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Gratis webinar om fridykking

    Vil du begynne med fridykking, men har ikke fått tatt kurs? Kanskje du har kjøpt en utstyrs­pakke og vil lære mer? Meld deg på et gratis grunnkurs hos Frivannsliv!
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS