Instruktør bøtelagt etter dødsfall
En dykkeinstruktør har blitt bøtelagt for brudd på sikkerhetsbestemmelsene etter at en elev mistet livet på et vrakdykk utenfor kysten av Dunbar i Skottland.
Instruktør bøtelagt etter dødsfall
U-74 i havnen i Barcelona. Foto: Biblioteca de Catalunya (public domain)
DYKKERULYKKE

Instruktør bøtelagt etter dødsfall
En dykkeinstruktør har blitt bøtelagt for brudd på sikkerhetsbestemmelsene etter at en elev mistet livet på et vrakdykk utenfor kysten av Dunbar i Skottland.
  12. oktober 2021
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Den 29 år gamle dykkeinstruktøren hadde med seg to elever på et dykk med lukket rebreather til vraket av den tyske ubåten U-74 som sank utenfor kysten av Dunbar i 1916, skriver Edinburgh Evening News.

Vraket ligger på 45 meters dyp omtrent fire sjømil fra land. På rundt 40 meters dyp fikk den ene av de to elevene problemer og mistet bevisstheten.

LES OGSÅ
Ulykken i Vadsø er ferdig etterforsket


Den andre eleven forsøkte å redde ham, men måtte gå til overflaten av hensyn til sin egen sikkerhet. William Peace (59) omkom på vraket.

En undersøkelse gjort av Health and Safety Executive (HSE) fant at dykkeinstruktøren hadde unnlatt å gjøre en skikkelig vurdering av elevenes kompetanse før dykket.




Vraket av ubåten U-74 ligger på 45 meters dyp utenfor kysten av Skottland. Kart: Google Maps


Instruktøren hadde gjennomført et øvingsdykk, men hadde unnlatt å kontrollere hvor mange timer den avdøde hadde dykket med rebreatheren.

– Disse manglene førte ikke direkte til dødsfallet, men kom frem i lyset på grunn av hendelsen, sa sheriff Roderick Flinn i retten i Edinburgh.

Annonse:


Instruktøren ble ikke dømt for dødsfallet, og slapp dermed fengselsstraff. Han fikk en bot på omlag 28.000 norske kroner for brudd på sikkerhetsreglene.

Obduksjonen av den omkomne kunne ikke bekrefte eller avkrefte at dødsårsaken var drukning. Det ble samtidig avdekket at han led av alvorlig hjertesykdom.

Kilde: Edinburgh Evening News


Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta dykkekurs på én uke hos Nemo

    PADI Open Water Diver er inngangsbilletten for deg som vil begynne å dykke, og kursene hos Nemo i Bergen er svært populære. Gi deg selv eller noen du er glad i den perfekte gaven!

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta Advanced-kurs hos OFDS i juni

    Har du tatt grunnkurs i dykking? Ta et skritt videre og bli med på et PADI Advanced Open Water Diver-kurs hos Oslofjorden Dykkesenter i juni!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS