Minesveiperen M-101 er funnet
Det er ikke hver dag at det dykkes på nye krigsvrak. Nylig var dykkere fra Draugen Froskemannsklubb de første som besøkte vraket av minesveiperen M-101.
Minesveiperen M-101 er funnet
Tysk M-klasse minesveiper. Foto: Kriegsmarine
VRAK

Minesveiperen M-101 er funnet
Det er ikke hver dag at det dykkes på nye krigsvrak. Nylig var dykkere fra Draugen Froskemannsklubb de første som besøkte vraket av minesveiperen M-101.
  3. oktober 2019
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
En mørk novemberkveld i 1942 kolliderte den tysk minesveiperen M-101 med D/S Levante ved Marflesa utenfor Roan.

Minesveiperen gikk raskt ned etter kollisjonen, og 13 tyske sjøfolk ble med ned i dypet. Vraket ble liggende på 70–80 meters dyp.





Vrakentusiaster har lett etter M-101 i mange år, og Kystverket har gjort omfattende søk etter vraket med avansert utstyr. Men hvor M-101 hvilte har forblitt en gåte inntil nylig.

Vraket ble funnet med ROV og den som fikk æren av å gjøre jomfrudykket var Robert Staven sammen med en gjeng fra Draugen Froskemannsklubb.

Annonse:


Nå har du muligheten til å høre spennende historien om jakten på M-101 når Draugen Froskemannsklubb arrangerer foredrag.

Dette skjer tirsdag den 15. oktober 2019 klokken 20:00, og du finner mer informasjon på Facebook.



Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

Global Underwater Explorers tilbyr kurs for nybegynnere, erfarne dykkere og tekniske kurs for dyp dykking, grottedykking og dykking med rebreather. GUEs mål er å utvikle dine ferdigheter, effektive prosedyrer for problemløsning og gjøre deg til en bedre dykker.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Bli yrkesdykker – søknadsfrist i dag

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Snart er det søknadsfrist for kurset som startar til hausten.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli minedykker – søknadsfrist i dag!

    Minedykkerkommandoen er en avdeling bestående av spesialtrente dykkere som er utdannet til å uskadeliggjøre alle typer eksplosiver, og de har en av Norges tøffeste jobber.
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS