Dypt og fantastisk: D/S Theano
Den 13. desember 1942 ble D/S Theano senket av britiske fly vest av Ryvingen fyr på Sørlandet. Søgne Dykkerklubb fant vraket på 100 meters dyp.
Dypt og fantastisk: D/S Theano
Foto: Karl Klungland/Søgne Dykkerklubb
VRAK

Dypt og fantastisk: D/S Theano
Den 13. desember 1942 ble D/S Theano senket av britiske fly vest av Ryvingen fyr på Sørlandet. Søgne Dykkerklubb fant vraket på 100 meters dyp.
  6. juni 2020
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
D/S Theano var et 70 meter langt lasteskip bygd i Nederland i 1921. Da krigen kom ble hun tatt av Kriegsmarine og satt i tjeneste som forsyningsskip.

Den 13. desember 1942 ble skipet angrepet av britiske Handley Page Hampden torpedobombere på vei fra Bergen til Kristiansand, og forsvant i dypet.

D/S Theano

D/S Theano. Foto via Kustvaartforum.com


Etter tips fra Erling Skjold i Norsk Skipsvrakarkiv, som hadde den tyske kamp­skissen fra 1942, klarte Søgne Dykkerklubb å lokalisere vraket.

D/S Theano ligger på 100 meters dyp og er i svært god stand. I juni 2020 besøkte dykkerne fra klubben vraket for første gang:





– Vraket står rett opp og ned som et «Donald Duck»-vrak, med lastebommene på plass. Det var utrolig spennende, fortalte en oppglødd Steinar Monsen på telefon fra dykkebåten da det første dykket ble gjennomført.

Karl Klungland og Jan Kristoffersen fortalte at det var et spektakulært syn som møtte dem da de kom ned på bunnen på rundt 100 meters dyp.

D/S Theano

En av lanternene. Foto: Karl Klungland/Søgne Dykkerklubb


– Vraket er bemerkelsesverdig intakt, og mastene står fortsatt. Vi fant kompasset, to maskintelegrafer, flere lanterner og masse porselen, sier Klungland.

Han forteller at alt bak det aktre lasterommet er borte – det var der torpeoden traff. Et stort område på bunnen bak vraket er fullt av flasker og ammunisjon.

Handley Page Hampden

Handley Page Hampden torpedobombere. Foto: RAF


D/S Theano ble senket av torpedobombere fra Coastal Command, RAF 144. skvadron i Skottland. Da torpedoen traff eksploderte ammunisjonslasten.

Skipet sank på et kvarters tid, og 21 mann mistet livet. D/S Theano gikk i konvoi sammen med et annet lasteskip, beskyttet av forpostbåten V-6107 Polarkreis.

LES OGSÅ
Hevet skipsklokken fra D/S Theano


To flyene ble skutt ned, men den 20 år gamle skvadronlederen John King klarte å komme seg i skjul av skydekket og fløy tilbake til Skottland på én motor.

Flyet hadde skader fra antiluftskyts og flere meter av Theanos rigg hengende rundt den ene vingen. King ble tildelt en Distinguished Flying Medal for sin innsats.

D/S Theano

Den ene maskintelegrafen på D/S Theano. Foto: Karl Klungland/Søgne Dykkerklubb


D/S Theano ble bygd i 1921 ved verftet N.V. Boele's Scheepswerven & Machine­fabriek i Bolnes i Nederland.

I noen kilder omtaltes skipet som D/S Heydekrug, et navn hun fikk da hun ble satt i tjeneste for Marineverpflegungsamt Wilhelmshaven i 1942. Endringen ble imidlertid ikke effektuert.

D/S Theano
D/S Theano. Foto via Kustvaartforum.com
D/S THEANO
Type:Proviantskip (opprinnelig lasteskip)
Bygd:1921 ved N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek, Nederland (#616)
Mål:70,68 x 11,03 x 6,86 meter
Tonnasje:10059 BRT, 368 NRT
Fremdrift:3-sylindret trippel ekspansjon dampmaskin, 138 nHK, 10 knop
Forlisdato:13. desember 1942
Årsak:Torpedert av britiske fly
Dybde:100 meter
Sted:Utenfor Mandal, sør for Lindesnes
Last:Ammunisjon
Reiserute:Bergen – Kristiansand
Rederi:Kriegsmarine
Annet:Funnet av Søgne Dykkerklubb





Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Ta dykkekurs på én uke hos Nemo

    PADI Open Water Diver er inngangsbilletten for deg som vil begynne å dykke, og kursene hos Nemo i Bergen er svært populære. Gi deg selv eller noen du er glad i den perfekte gaven!

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta Advanced-kurs hos OFDS i juni

    Har du tatt grunnkurs i dykking? Ta et skritt videre og bli med på et PADI Advanced Open Water Diver-kurs hos Oslofjorden Dykkesenter i juni!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS