Nye regler om yrkesdykking fra skip
En ny forskrift om dykking fra skip skal sikre at dykkere som arbeider ombord på skip får samme vern som dykkere som dekkes av arbeidsmiljøloven. Forskriften trådte i kraft 1. juni i år.
Nye regler om yrkesdykking fra skip
YRKESDYKKING

Nye regler om yrkesdykking fra skip
En ny forskrift om dykking fra skip skal sikre at dykkere som arbeider ombord på skip får samme vern som dykkere som dekkes av arbeidsmiljøloven. Forskriften trådte i kraft 1. juni i år.
  6. juli 2020
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Målet med den nye forskriften er å sørge for et fullt forsvarlig arbeidsmiljø for den som har sitt arbeid om bord og som er involvert i dykkeoperasjoner, skriver Sjøfartsdirektoratet.

Den nye forskriften er laget på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet og Arbeids- og sosialdepartementet, og har hjemmel i skipssikkerhetsloven.

Skal følge arbeidsmiljøloven

Forskriften innebærer at involverte i dykkeoperasjoner under sjøfartslovgivningen nå skal følge arbeidsmiljølovens regler om utføring av dykkearbeid.

– Det var viktig å få på plass en ny forskrift som harmoniserer regelverket for dykking innen sjøfart med reglene i arbeidsmiljøloven, sier fungerende sjøfartsdirektør Lars Alvestad.

Last ned forskriften her
Forskriften skal gi dykkere på skip samme vern som dykkere som dekkes av arbeidsmiljøloven (foto: Stortinget).   LAST NED

Endrer ikke gjeldende rett

Den nye forskriften er bearbeidet etter høringsinnspill som kom inn da Sjøfartsdirektoratet og Arbeidstilsynet sendte forslaget ut på høring i fjor.

Det ble i tillegg foreslått å endre arbeidsmiljølovens virkeområde for å gjøre det tydeligere om et arbeidsforhold faller inn under arbeidsmiljøloven eller sjøfartslovgivningen.

Selv om forskriften om dykking fra skip nå endres påvirker ikke dette gjeldende rett med tanke på om det er skipssikkerhetsloven og skipsarbeidsloven eller arbeidsmiljøloven som gjelder for dykkeoperasjoner.

Kilde: Sjøfartsdirektoratet

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

Global Underwater Explorers tilbyr kurs for nybegynnere, erfarne dykkere og tekniske kurs for dyp dykking, grottedykking og dykking med rebreather. GUEs mål er å utvikle dine ferdigheter, effektive prosedyrer for problemløsning og gjøre deg til en bedre dykker.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Bli yrkesdykker – søknadsfrist i dag

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Snart er det søknadsfrist for kurset som startar til hausten.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli minedykker – søknadsfrist i dag!

    Minedykkerkommandoen er en avdeling bestående av spesialtrente dykkere som er utdannet til å uskadeliggjøre alle typer eksplosiver, og de har en av Norges tøffeste jobber.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS