125 år siden D/S Pollux forliste
Den 22. november år 1900 var D/S Pollux på vei fra Blyth til Tromsø med en last kull da hun grunnstøtte utenfor kysten av Trøndelag. Skipet ble forsøkt berget, men sank under arbeidet ni dager senere.
125 år siden D/S Pollux forliste
Foto: Norsk Jernbanemuseum
VRAK

125 år siden D/S Pollux forliste
Den 22. november år 1900 var D/S Pollux på vei fra Blyth til Tromsø med en last kull da hun grunnstøtte utenfor kysten av Trøndelag. Skipet ble forsøkt berget, men sank under arbeidet ni dager senere.
  22. november 2025
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Det er ikke kjent hva som var årsaken til at Pollux grunnstøtte, men hun fikk et ublidt møte med norsk undervannsnatur.

Skipet tok inn vann, men så ut til å kunne reddes. Derfor ble hun brakt flott en uke etter grunnstøtingen, og tatt under slep.

LES OGSÅ
Er du interessert i vrakdykking?


To dager senere, den 1. desember 1900, sank hun for godt 180 meter sørøst for Buholmsråsa på vei til reparasjoner i Bodø.

D/S Pollux het opprinnelig Rheinstein, og ble bygd i jern i 1882 ved verftet Rostocker A.G. für Schiff und Maschinenbau i Tyskland for Deutsche Dampfschifffahrts-Gesellschaft Hansa i Bremen.





Skipet var på 1.112 BRT og målte 221,1 x 30,3 x 21,9 fot. En kullfyrt tosylindret compound dampmaskin sørget for fremdriften.

I juli 1893 overtok Det Bergenske Dampskibsselskab skipet for 166.922 kroner, og hun var da det største skipet i rederiets flåte.

Det Bergenske Dampskipsselskap

Det Bergenske Dampskibsselskab hadde hadde hovedkontor i Torgallmenningen 8 fra 1897 til 1813. Foto: Universitetsbiblioteket i Bergen


Rederiet hadde som tradisjon å kalle opp skipene sine etter objekter på natte­himmelen, og nyerhvervelsen fikk navn etter Pollux, den klareste stjernen i stjernebildet Tvillingene.

Vraket står på kjølen på 30–34 meters dyp. Det er delvis nedbrutt – kanskje ikke så rart etter 123 år på havets bunn.

Annonse:


Det er likevel mye spennende å se, og Pollux er verdt et besøk om man har tilgang på båt og været tillater det.

Videoen over ble filmet i april 2019, og som man ser er ligger skroget fortsatt intakt på sandbunnen. Spesielt hekken ser ut til å være et flott fotomotiv.

D/S Pollux
D/S Pollux. Foto: H. Larsson-Feddes samling (public domain)
D/S POLLUX
Tidl. navn: ex Rheinstein
Type: Lasteskip
Bygd: 1882 ved Rostocker A.G. für Schiff Und Maschinenbau (#74)
Mål: 220,9 x 30,1 x 19,6 fot
Tonnasje: 1.112 BRT, 688 NRT
Motor: Compound dampmaskin, 130 nHK
Forlisdato: 22. november 1900
Årsak: Grunnstøtte, sank under berging
Sted: Buholmråsa, ca. 180 meter sørøst for Saksa
Dybde: 24–34 meter
Last: Kull
Reiserute: Blyth – Tromsø
Rederi: Det Bergenske Dampskibsselskab A/S



Opprinnelig publisert 22.11.2020



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Deep Diver i Halden

    Lurer du på hva som finnes nede i dypet? Da er kanskje emnekurset PADI Deep Diver noe for deg! Nå kan du lære dypere dykking på en trygg måte hos Halden Dykkersenter.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Gi et Advanced-kurs i julegave

    Kjenner du noen som har tatt grunnkurs, men gjerne vil komme seg et skritt videre? Da har Oslofjorden Dykkesenter den perfekte julegaven klar!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS