Blir ambassadør for Ikelite
Stavanger-fotografen David Gutteridge har blitt ambassadør for utstyrs­produsenten Ikelite. Her forteller den kreative og allsidige fotografen om seg selv og bildene han tar.
Blir ambassadør for Ikelite
Foto: Marius Norheim/Ikelite
UNDERVANNSFOTO

Blir ambassadør for Ikelite
Stavanger-fotografen David Gutteridge har blitt ambassadør for utstyrs­produsenten Ikelite. Her forteller den kreative og allsidige fotografen om seg selv og bildene han tar.
  2. mars 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Den første gangen jeg dykket var på på ferie på Caymanøyene i 2008, men jeg begynte ikke seriøst før to år senere, forteller David Gutteridge til Ikelite.com.

Den blide engelskmannen kommer opprinnelig fra Portsmouth, men har slått seg ned i Stav­anger etter flere år med reising i flybransjen.

NM 2021

Assistent Odd Magne Sviland og David Gutteridge under NM i UV-foto i Stokmarknes i 2021.


– Etter hvert utdannet jeg meg til instruktør og begynte med teknisk dykking for å nå de dypere vrakene langs kysten, sier Gutteridge.

Han forteller at han også nylig har begynt med fridykking for å få mer tid i vannet. Han var også aktivt til stede under EM i UV-rugby i 2022, der han fungerte som offisiell fotograf.

UV-rugby

Foto: David Gutteridge


– Ikke lenge etter at jeg begynte å dykke kjøpte jeg et billig kompaktkamera for å dokumentere det jeg så under vann, men jeg vokste fort fra det, sier han.

Han meldte seg inn i Stavanger Dykkerklubb hvor det var mange aktive foto­grafer, og det pirret for alvor interessen og lidenskapen for UV-foto.

Kutling

Selv om han fotograferer mest vidvinkel er han også en dyktig makrofotograf. Foto: David Gutteridge


– Det har blitt flere kameraer opp gjennom årene og de har alltid vært i Ikelite undervanns­hus, sier den nyslåtte ambassadøren.

– Jeg fotograferer mest vidvinkel, og vrak og portretter av dykkere er favoritten. Jeg prøver å ta bildene på en annen enn det mange andre gjør, forteller han.

Vrak

Foto: David Gutteridge


Siden det er mørkt halve året i Norge begynte David Gutteridge å «male med lys» – en spennende teknikk der man fotograferer med lang lukkertid og bruker lykter for å belyse hele eller deler av motivet.

– Denne prosessen har vært en utfordring, men har også ført til noen spekta­kulære bilder, sier han – og det er ikke vanskelig å være enig:

Painting with light

Foto: David Gutteridge


På ønskelisten står en tur til undervanns­museet med militære kjøretøyer i Aqaba i Jordan, nettopp på grunn av denne teknikken.

– Vrakene der er perfekte for å males med lys, sier Gutteridge, som også driver med foto­grammetri og lager 3D-modeller av vrak på Sketchfab.

3D-modell

Foto: David Gutteridge


– Siden jeg startet å dykke har mange av vrakene forfalt mye, og det er gøy å bevare dem på denne måten, avslutter han.

David Gutteridge ble Norgesmester i UV-foto i 2021, og har også en bronse fra 2019. Du kan komme i kontakt med ham og se bildene hans på Instagram, Facebook og Sketchfab.

 
Annonse:


Ikelite leverer undervannshus til en lang rekke kameraer, samt blitser og annet tilbehør. Skandinavisk forhandler er Fotografit.eu.

Selskapet ble grunnlagt av Ike Brigham på 1960-tallet, og har siden da vært kjent for undervannshus av polykarbonat. Ikelite er fortsatt i familiens eie.



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

IANTD tilbyr opplæring på alle nivåer fra nybegynner til avansert teknisk nivå. Organisasjonen var først ute med forskjellige kurs i teknisk dykking på 90-tallet. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr IANTD-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Halden

    Hvis vil begynne å dykke, så er det første skrittet å ta et PADI Open Water grunnkurs. Hos Halden Dykkersenter kan du lære å nyte verden under vann i juni!

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Dykk Thistlegorm og 11 andre vrak

    Dykkebazaar og Aggressor Fleet byr på en fantastisk liveaboard hvor man får dykke alle de beste vrakene i Rødehavet – og de har gode betingelser for dykkeklubber og grupper.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS