Andeskjell: Et haikende krepsdyr
Tirsdag 15. april 2025
Andeskjell
 
Foto: Michel Estermann (CC BY-SA 3.0)
 

Andeskjell er et krepsdyr som fester seg til drivgods eller båter. De finnes i Middelhavet, Atlanterhavet, Nordsjøen og Østersjøen, og blir vanligvis 150 mm lange.
 
Ifølge Havforskningsinstituttet er andeskjell tvekjønnet, men det er ikke kjent om de formerer seg langs Norskekysten. De skaffer seg næring ved hjelp av fangarmene.
 
I middelalderen trodde folk at den delen av andeskjellet som kunne sees mellom de hvite kalkplatene, var en liten fugleunge, en «and» som vokste i skjellet. Les mer på www.hi.no/temasider.
 

Annonse:
 
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Halden i juni

    Hvis vil begynne å dykke, så er det første skrittet å ta et PADI Open Water grunnkurs. Hos Halden Dykkersenter kan du lære å nyte verden under vann i juni!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Gullholmentreff med Dykkerhuset

    Dykkerhuset i Moss inviterer til det tradisjonsrike dykketreffet på Gullholmen utenfor Jeløya, som arrangeres for 15. gang. Bli med på en trivelig helg med fin dykking!
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS