
Foto: Christian Skauge
Kamskjellene kryper nordover
lørdag 31. januar 2026

Foto: Christian Skauge
Historisk har kamskjell vært funnet fra Skagerrak til Bodø. Nå viser ny forskning at klimaendringer har ført til at grensene for trivselsområdet har flyttet seg nordover.
Kamskjell trives best når det er litt lunk i vannet, og liker seg ikke i områder der de risikerer for mange kjølige dager på rad.
– Siden 2011 har små kamskjellbestander etablert seg helt nord til Lofoten, sier havforsker Ellen Sofie Grefsrud til hi.no.
– Siden 2011 har små kamskjellbestander etablert seg helt nord til Lofoten, sier havforsker Ellen Sofie Grefsrud til hi.no.
Annonse:
Annonse:
Se disse filmene gratis:
Dokumentar: Chasing Coral
|
Klassiker:
The Enemy Below
Norsk thriller:
Se Dykket i kveld
Sharkwater Extinction
|
Vil du begynne å dykke?
PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.
Annonsørinnhold:
-
Bli med på fjæresafari i kveld
Frivannsliv har lagt ut en reprise av et unikt webinar hvor Tommy Vangsmo og Martin Helseth forteller om hva som rører seg i fjæra. Se det sammen med familien!
Annonsørinnhold:
-
Ta PADI grunnkurs hos Nemo
PADI Open Water Diver er inngangsbilletten for deg som vil begynne å dykke, og kursene hos Nemo i Bergen er svært populære. Gi deg selv eller noen du er glad i den perfekte gaven!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:






















