– Støre må høre på egne eksperter
– Den nye lederen for Havpanelet Jonas Gahr Støre må høre på sine egne eksperter i panelet, skriver leder for havarbeidet til WWF Verdens Naturfond Fredrik Myhre på Twitter.
– Støre må høre på egne eksperter
Foto: Redningsselskapet/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)
HAVMILJØ

– Støre må høre på egne eksperter
– Den nye lederen for Havpanelet Jonas Gahr Støre må høre på sine egne eksperter i panelet, skriver leder for havarbeidet til WWF Verdens Naturfond Fredrik Myhre på Twitter.
  4. november 2021
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Ekspertene sier at havbunnsmineraler pr. i dag IKKE kan inkluderes i definisjonen av en bærekraftig havøkonomi. Det trengs MYE mer kunnskap, fortsetter Myhre.

Han viser blant annet til at selv lederen for Havpanelets eksperter Peter Haugan har tatt til orde for å stanse dagens åpningsprosess.


Også forskningsinstitusjoner som Havforskningsinstituttet, Universitetet i Bergen og NORCE Research har uttalt at det er stor kunnskapsmangel om naturen i dyphavet.

En mineralnæring kan føre til store miljøødeleggelser på havbunnen.

– Som om ikke det er nok har også Klima- og miljødepartementet og Miljødirektoratet spesielt kritisert den hastige tidslinjen åpningsprosessen har lagt opp til å ha, siden de begge mener det vil ta mange år før nok kunnskap om dyphavet vil være på plass i stor nok grad, sier Myhre.

LES OGSÅ
Støre ny leder for havpanelet


Støre har høstet kritikk etter at han uttalte at han ikke vil la seg belære fra utsiden om hva ansvaret for klimaambisjonene innebærer.

– Ingen har monopol på den rette løsningen på disse store oppgavene. Du må følge din overbevisning om hva som virker, sier statsministeren til VG.

Fant digert korallrev på Vestlandet


WWF krever at den nye sjefen for havpanelet følger rådene fra både nasjonale og internasjonale eksperter og innfører et midlertidig forbud mot mineralutvinning på havbunnen i norske farvann.

– Mineralutvinning på havbunnen har stort potensial, svarer Jonas Gahr Støre i en artikkel i Bergens Tidende.

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Bli yrkesdykker – søknadsfrist i dag

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Snart er det søknadsfrist for kurset som startar til hausten.

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli minedykker – søknadsfrist i dag!

    Minedykkerkommandoen er en avdeling bestående av spesialtrente dykkere som er utdannet til å uskadeliggjøre alle typer eksplosiver, og de har en av Norges tøffeste jobber.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS