Ikke spis kamskjell her
Mattilsynet advarer fortsatt mot å spise kamskjell i Øygarden utenfor Bergen. Årsaken er at nivåene av algegift som kan føre til PSP-forgiftning er over faregrensen.
Ikke spis kamskjell her
Foto: Christian Skauge
KAMSKJELL

Ikke spis kamskjell her
Mattilsynet advarer fortsatt mot å spise kamskjell i Øygarden utenfor Bergen. Årsaken er at nivåene av algegift som kan føre til PSP-forgiftning er over faregrensen.
  2. august 2025
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Innholdet av PSP i skjellene er over faregrensen, skriver Mattilsynet. I prøvene tatt i uke 28 ble det funnet 1.642 µg algegift pr. kilo. Grenseverdien er 400 µg.

Inntak kan føre til Paralytic Shellfish Poisoning (PSP). Giftstoffene ødelegges ikke ved koking eller frysing, og gir ikke skjellene unormal smak.

LES OGSÅ
Sjekk blåskjellvarselet før du plukker skjell


– Symptomene opptrer som hemming av nerve- og muskelfunksjoner med nummenhet i lepper og i munnen, opplyser Folkehelseinstituttet.

Den prikkende eller brennende følelsen sprer seg til ansiktet, nakken, fingre og tær. Hodepine, svimmelhet og utydelig tale forekommer.

Husk minstemålet på kamskjell


De fleste tilfeller av PSP er lette og går over i løpet av 3–4 dager. Hos enkelte utvikles økende muskellammelser og livstruende pustebesvær.

– Kamskjell er mer mottakelige enn blåskjell for denne giften, og blir mer giftige enn blåskjell i det samme området, skriver Mattilsynet.

Annonse:


Mattilsynet offentliggjør nytt blåskjellvarsel hver fredag, og det anbefales at man alltid sjekker dette før man sanker skjell.

Varselet gjelder til fredag 8. august 2025. Ny skjellprøve er planlagt i uke 32. Ifølge Mattilsynet er blåskjellene i området trygge å spise.





Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Scuba Schools International tilbyr kurs fra begynnernivå til instruktør. De har også et bredt utvalg av emnekurs og videregående kurs som rebreatherdykking og extended range. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr SSI-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Gratis webinar om nattdykking

    Frivannsliv har lagt ut en reprise av et spennende webinar og nyttig webinar om nattdykking for fridykkere. Her kan du lære mer om utstyr, sikkerhet og undervannsjakt om natten!

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS