Miljøskadelige stoffer fra oppdrett
Foto: Christian Skauge
Miljøskadelige stoffer fra oppdrett
Torsdag 30. oktober 2025
Miljøskadelige stoffer fra oppdrett
Foto: Christian Skauge
Oppdrettsanlegg bruker impregneringsmidler for å hindre tilgroing og dårlige levekår for fisken. En ny rapport påviser stoffene i miljøet.
 
NIVA har undersøkt forekomst og spredning til miljøet av stoffer som brukes til notimpregnering og lakselusmidler, og som slippes ut fra anlegg for fiskeoppdrett og notvaskerier.

Undersøkelsene har påvist en rekke stoffer som kan forårsake skader på miljøet, slik som tralopyril, trifluoreddiksyre, emamektin benzoat, diflubenzuron og teflubenzuron.

– Resultatene viser tydelig at det er behov for videre oppfølging, skriver Miljødirektoratet.

Annonse:
 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Ta dykkekurs på én uke hos Nemo

    PADI Open Water Diver er inngangsbilletten for deg som vil begynne å dykke, og kursene hos Nemo i Bergen er svært populære. Gi deg selv eller noen du er glad i den perfekte gaven!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta Advanced-kurs hos OFDS i juni

    Har du tatt grunnkurs i dykking? Ta et skritt videre og bli med på et PADI Advanced Open Water Diver-kurs hos Oslofjorden Dykkesenter i juni!
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS