Vil forby flere engangsprodukter i plast
Foto: US National Park Service
MILJØ

Vil forby flere engangsprodukter i plast
Miljødirektoratet foreslår et nasjonalt forbud mot flere engangsprodukter i plast, blant annet sugerør, bestikk og tallerkener. Klima- og miljøminister Ola Elvestuen mottok forslaget mandag.

Vil forby flere engangsprodukter i plast

Miljødirektoratet foreslår et nasjonalt forbud mot flere engangsprodukter i plast, blant annet sugerør, bestikk og tallerkener. Klima- og miljøminister Ola Elvestuen mottok forslaget mandag.

  28. oktober 2019
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Dette er et viktig steg i arbeidet med å bli kvitt unødvendig engangsplast i Norge. Havforsøpling er et av vår tids store miljøproblemer, og engangsartikler av plast er en av kildene, sier klima- og miljøminister Ola Elvestuen.

Miljødirektoratet foreslår et forbud mot unødvendig engangsplast, som omfatter bestikk, tallerkener, sugerør, rørepinner, ballongpinner og bomullspinner, i tillegg til take-away matbeholdere og drikkebegre laget av polystyren (isopor).



Tar grep mot plastforsøpling: Klima- og miljøminister Ola Elvestuen (V). Foto: Bjørn H. Stuedal/Klima- og miljødepartementet


Et stort miljøproblem


Produkter av engangsplast bidrar i stor grad til forsøpling på europeiske strender. Et forbud kan redusere bruken av engangsprodukter i Norge med 1,9 milliarder enheter årlig, og forhindre spredning av omlag 6 millioner enheter i naturen.

– Engangsprodukter av plast kan relativt enkelt erstattes med produkter av andre materialer, eller aller helst med ombruksprodukter, sier Ellen Hambro, direktør for Miljødirektoratet.

WWF

Engangsprodukter av plast er et stort miljøproblem, og det kan ta hundrevis av år før plasten brytes ned. Illustrasjon: WWF


Hun forteller at utfasingen har allerede kommet langt for enkelte av produktene, og forventer at flere og rimeligere alternativer blir tilgjengelige på markedet i løpet av de nærmeste årene.

Overgangen til alternative løsninger vil kunne føre til reduserte klimagassutslipp og andre positive miljøeffekter.

Forslaget er en del av et større arbeid med å begrense bruken av plast, og forslag til ytterligere tiltak skal komme innen 1. mars 2020.

Annonse:


I EUs medlemsland vil forbudet tre i kraft 3. juli 2021 som følge av EUs direktiv om plastprodukter. Forslaget fra Miljødirektoratet samsvarer med disse kravene, og vil bidra til mindre spredning av plast i naturen.

Dersom forslaget godkjennes vil det medføre at mindre plast havner på avveie og bidra til at færre dyr får i seg eller skader seg på engangsproduktene eller mikroplast fra disse.

Kilde: Regjeringen.no


Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta dykkekurs på én uke hos Nemo

    PADI Open Water Diver er inngangsbilletten for deg som vil begynne å dykke, og kursene hos Nemo i Bergen er svært populære. Gi deg selv eller noen du er glad i den perfekte gaven!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta Advanced-kurs hos OFDS i juni

    Har du tatt grunnkurs i dykking? Ta et skritt videre og bli med på et PADI Advanced Open Water Diver-kurs hos Oslofjorden Dykkesenter i juni!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS