Planten som dro til sjøs
Onsdag 29. januar 2025
En gang for veldig lenge siden snudde en av jordas blomsterplanter på hælen, og vandret ut i havet igjen. Nå kan den aldri komme tilbake, skriver Forskning.no.
 
Forfedrene til ålegraset levde nemlig på land. Nå spiller planten en viktige rolle for økosystemene på kysten over hele den nordlige halvkule, og danner grunnlaget for svære økosystemer.
 
– Ålegras spiller en like viktig rolle som regnskogene. De er eneste plantene som har vendt tilbake til havet, sier Alexander Jüterbock ved Nord Universitet.
 

Ålegras
 
Foto: Galice Hoarau
 

LES OGSÅ
Vil ta bedre vare på ålegress og korallrev
 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta dykkelappen hos OFDS

    Dykking er både gøy og spennende, og ingenting er bedre enn å ha et dykkesertifikat i baklommen når du skal på påskeferie. Meld deg på kurs i dag!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI grunnkurs hos Nemo

    PADI Open Water Diver er inngangsbilletten for deg som vil begynne å dykke, og kursene hos Nemo i Bergen er svært populære. Gi deg selv eller noen du er glad i den perfekte gaven!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS